משרד המשפטים האמריקאי ורשות ני"ע האמריקאית (SEC) הודיעו ביום חמישי האחרון (12.01.16) כי יצרנית המכשור הרפואי Zimmer Biomet Holdings Inc תשלם קנס כולל בסך של כ-30.4 מיליון דולר על מנת להסדיר אישומים שלפיהם שילמה שוחד לעובדי ציבור במקסיקו, והפרה את חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים במהלך פעילותה במקסיקו וברזיל.  

עפ"י ההודעה, Zimmer Biomet הפרה הסכם קודם שחתמה עם משרד המשפטים ב-2012, במסגרתו שילמה יותר מ-22 מיליון דולר כדי להסדיר חקירה בדבר הפרת חוק ה-FCPA ע"י Biomet Inc, שהפכה לחלק מ- Zimmer Biomet ב-2015.  

למרות ההסכם הקודם שחתמה עם משרד המשפטים, החברה המשיכה להשתמש ביודעין ובמכוון במפיצים של צד שלישי בברזיל, אשר ידוע כי שילמו שוחד לעובדי ציבור בשמה של Biomet. בנוסף, החברה השתמשה בסוכנים שפעלו עבורה מול רשויות המכס במקסיקו, על מנת לשחד פקידי מכס מקסיקנים במטרה להקל על ייבוא והברחה של מוצרים דנטליים ללא רישום מתאים, דבר המהווה הפרה של החוק המקסיקני.

נוסף על כך, נקבע כי Biomet כשלה ליישם מערכת נאותה של בקרות פנימיות בחברת הבת שלה במקסיקו (Biomet 3i Mexico S.A. de C.V), למרות שעובדים ומנהלים בחברה היו מודעים ל"דגלים אדומים" שהצביעו על תשלומי השוחד לאותם פקידי מכס באמצעות סוכני משנה.

מתוך סכום הקנס הכולל, כ-17.4 מיליון דולר ישולמו למשרד המשפטים האמריקאי וכ-13 מיליון דולר ישולמו ל-SEC. בנוסף לקנס הכספי, החברה תעסיק מפקח עצמאי שיעקוב אחר פעולות הציות שלה במשך שלוש שנים.

פורסם 2017-01-16