משרד המשפטים האמריקאי ורשות ני"ע האמריקאית (SEC) הודיעו ביום חמישי האחרון (29.12.16) על חתימת הסכם עם יצרנית הכבלים האמריקאית General Cable Corporation, במסגרתו תשלם החברה קנס כולל של כ-75.8 מיליון דולר על מנת להסדיר אישומים בדבר מתן שוחד לעובדי ציבור זרים באנגולה, בנגלדש, סין, מצרים, אינדונזיה ותאילנד, כדי לקדם את עסקיה במדינות אלה. זאת, תוך הפרת חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים.  מתוך סכום זה, כ- 20.5 מיליון דולר ישולמו למשרד המשפטים האמריקאי ויתרת הסכום תשולם ל-SEC.

עפ"י ממצאי הרשויות, בין השנים 2002-2013 שילמו חברות הבת של General Cable מחוץ לארה"ב כ-13 מיליון דולר לסוכנים ומפיצים במדינות האמורות כדי שיסייעו לה לקדם את עסקיה, כשחלק מהסכום שימש לתשלומי שוחד לעובדי ציבור באותן מדינות. למרות שכמה עובדים בחברה התריעו על ההפרות, החברה כשלה ליישם מערך אפקטיבי של  בקרות לאיתור ומניעת מעשי שחיתות  שוחד. כתוצאה ממעשים אלה, גרפה החברה רווח כולל של כ-51 מיליון דולר.

עפ"י הודעת משרד המשפטים, במסגרת קביעת גובה הקנס התחשבו הרשויות בעובדה שהחברה דיווחה מרצונה על ההפרות ופעלה לתיקונן, כולל פיטורי עובדים וסיום התקשרויות עם סוכנים ומפיצים שהיו מעורבים בהפרות. בנוסף, החברה התחייבה להמשיך לשתף פעולה עם משרד המשפטים וה-SEC בהליכי חקירה והעמדה לדין של יחידים הקשורים להפרות, לחזק את תכנית הציות שלה ולדווח על יישום בקרות פנימיות.

פורסם 2017-01-01