העיתון השוויצרי Le Temps חשף ביום שני האחרון (19.12.16) פרטים מתוך כתב האישום שגיבשו רשויות התביעה בצרפת נגד UBS France, UBS Switzerland ושישה בנקאים לשעבר בצרפת ובשוויץ, בטענה שהבנק ניצח על מערך רחב היקף של "הלבנת הון שמקורה בהונאת מס" של לקוחות צרפתים.  
כזכור, רשויות התביעה בצרפת פתחו בחקירה נגד UBS באפריל 2012, בחשד שנקט לכאורה בפרקטיקות לא חוקיות כדי לגייס לקוחות אמידים בצרפת, במטרה לגרום להם להעביר את נכסיהם לשוויץ ובכך לעקוף את הדיווח לרשויות המס בצרפת.

עפ"י הדיווח, בכתב האישום שהוגש לשופט החוקר בצרפת ביוני 2016 מתואר כיצד יועצי לקוחות שוויצריים יצרו קשר בהזדמנויות שונות עם לקוחות צרפתיים בעלי עושר פיננסי, החל מאנשי עסקים ועד לכוכבי ספורט, תוך שהם משתמשים בכרטיסי ביקור ללא לוגו של הבנק ונפגשים עמם בבתי מלון, כדי לשכנע אותם להעביר את נכסיהם לשוויץ במטרה להתחמק מתשלום מס בצרפת.

עוד דיווח העיתון, כי הרשויות בצרפת מעריכות שלקוחות צרפתים מחזיקים ב-UBS נכסים בשווי כולל של כ-13 מיליארד אירו, אשר 80% מתוכם אינם מוצהרים. בשנת 2014 הצטווה הבנק לשלם 1.1 מיליארד אירו כערבות לכיסוי קנסות פוטנציאליים בגין תביעה אפשרית. UBS, מצדו, מכחיש את ההאשמות וטוען כי החקירה נגדו מונעת ממניעים פוליטיים. התיק ממתין כעת להחלטת השופט החוקר בצרפת, האם להמשיך במשפט נגד UBS או לבטל את ההליך.  

פורסם 2016-12-25