משרד המשפטים האמריקאי הודיע אמש (21.12.16) על הטלת קנס בסך כולל של יותר מ-3.5 מיליארד דולר על תשלובת ההנדסה והבנייה הברזילאית Odebrecht SA וחברת הבת שלה Braskem SA, היצרנית הגדולה ביותר של מוצרים פטרוכימיים באמריקה הלטינית. זאת, במסגרת הסדר טיעון עם הרשויות בארה"ב, ברזיל ושוויץ, במסגרתו הודו החברות ששילמו שוחד של מאות מיליוני דולרים לעובדי ציבור במדינות שונות, בהם פוליטיקאים ובכירי חברות ממשלתיות בברזיל.

הקנס, אשר יתחלק בין הרשויות בארה"ב, שוויץ וברזיל, הינו הקנס הגדול ביותר שהוטל אי פעם על יחיד או ישות משפטית בגין הפרת חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים. Odebrecht תשלם קנס בסכום שינוע בין 2.6 ל-4.5 מיליארד דולר, עליו יחליט סופית בית המשפט המחוזי בארה"ב באפריל 2017.  80% מהקנס ישולם לברזיל, ו-20% הנותרים יחולקו שווה בשווה בין ארה"ב ושוויץ. Braskem תשלם קנס בסך של כ-957 מיליון דולר, אשר לפחות 94.8 מיליון דולר מתוכו ישולמו לרשויות בארה"ב.     

עפ"י הודאתה של Odebrecht, החל מ-2001 שילמה החברה שוחד בסך של כ-788 מיליון דולר לעובדי ציבור, פוליטיקאים ומפלגות פוליטיות במדינות שונות המתפרסות על פני שלוש יבשות. זאת, בידיעת ובאישור הדרגים הגבוהים ביותר בחברה. לצורך כך, הקימה החברה מחלקה סודית שפעלה כ"מחלקת שוחד" והקימה ישויות offshore שדרכן העבירה את הכספים למקבלי השוחד באמצעות העברות אלקטרוניות או תשלומי מזומנים. פעולות השוחד הניבו לחברה רווח בסך של כ-3.33 מיליארד דולר.  

עפ"י הודאתה של Braskem, בין 2006 ל-2014 שילמה החברה שוחד בסך של כ-250 מיליון דולר לפוליטיקאים ומפלגות פוליטיות בברזיל, וכן לבכיר ב- Petrobras, חברת הנפט הממשלתית של ברזיל. בתמורה נהנתה החברה מתעריפים מוזלים לרכישת חומרי גלם מ- Petrobras, השיגה חוזים רווחיים עמה ונהנתה מחקיקה ותוכניות ממשלתיות שהפחיתו את חבות המס שלה בברזיל. כתוצאה מפעולות השוחד גרפה החברה רווחים בסך של כ-465 מיליון דולר.

למרות ששתי החברות לא דיווחו מיוזמתן על ההפרות, במסגרת ההסדר עמן התחשב משרד המשפטים בכך ששיתפו פעולה עם החקירה, פיטרו יחידים שהיו מעורבים במתן השוחד והידקו בקרות למניעת מעשי שחיתות. בנוסף לתשלום הקנס, הסכימו החברות להעסיק מפקח בלתי תלוי שיעקוב אחר פעולות הציות שלהן במשך 3 שנים. 

פורסם 2016-12-22