אתר החדשות Bloomberg פרסם לאחרונה (08.12.16) דיווח, לפיו רשויות התביעה בארה"ב חוקרות פרשת הלבנת הון רחבת היקף בסך מיליארדי דולרים, שהועברו מוונצואלה לאיראן באמצעות PDVSA, חברת הנפט הממשלתית של ונצואלה, תוך הפרת הסנקציות האמריקאיות על איראן.  

דיווח זה מצטרף לדיווחים קודמים בדבר חקירה שמנהלות הרשויות בארה"ב בשל חשד למעשי שוחד ושחיתות הקשורים לחברת PDVSA, לרבות הלבנת הון של כספי סחר בסמים בשווי של מיליארדי דולרים.

עפ"י הדיווח, מהנדס שעבד עבור החברה נפגש בחשאי עם נציגי רשויות התביעה האמריקאיות ומסר להם מסמכים המוכיחים כיצד PDVSA שימשה כצינור להעברת כספים מממשלת ונצואלה למשטר האיראני, באמצעות חוזי בנייה מנופחים בהיקף כולל של 2.3 מיליארד דולר שנחתמו בין PDVSA לחברות איראניות לבניית שיכונים בוונצואלה. המסמכים חשפו ש- PDVSA מימנה לפחות שלושה פרויקטים עם חברות בנייה איראניות, שאחת מהן הינה חברה בשם Iranian International Housing,  כשבפועל בוצע רק חלק קטן מפעולות הבנייה.   

עפ"י החשד, על מנת שניתן יהיה לעקוף את הסנקציות האמריקאיות על העברות כספים דולריות לאיראן, בוצעו ההעברות דרך צדדים שלישיים. חברת Ducolsa, חברת השיכון הממשלתית שניהלה את פרויקט הבנייה עבור PDVSA, העבירה את התשלומים לחשבון שהוחזק על ידי חברת ניהול נכסים שוויצרית בשם Clarity Trade & Finance בבנק השוויצרי Hyposwiss Private Bank (אשר נסגר ב-2013). עוד נמסר, כי Ducolsa ביצעה את ההעברות באמצעות בנק JPMorgan Chase, אם כי בשלב זה החוקרים מעריכים שהבנק לא היה מודע לכך שהוא משמש להעברת כספים לישויות איראניות.

כמו כן, מתואר בכתבה כי חקירת הרשויות בארה"ב קושרת בין PDVSA לבין הלבנת עסקאות בלתי חוקיות עם קבוצות מורדים בקולומביה. בין השאר, נחקר החשד שנעשה שימוש בחברה כדי לסייע למחתרת הקולומביאנית להבריח קוקאין דרך ונצואלה.

פורסם 2016-12-20