הרשות המוניטרית של סינגפור (MAS) הודיעה ביום שישי האחרון (02.12.16) על החלטתה להטיל קנסות על שני בנקים נוספים בגין כשלים במניעת הלבנת הון הקשורים לפרשת הלבנת ההון בקרן ההשקעות המלזית 1MDB.

עפ"י ההודעה, הסניף המקומי של הבנק הבריטי Standard Chartered ישלם קנס בסך כ-3.6 מיליון דולר, והסניף המקומי של בנק Coutts  ישלם קנס בסך של כ-1.7 מיליון דולר. הרשות נימקה את הטלת הקנסות בהפרת חוקי מניעת הלבנת הון שנבעו מ"ליקויים משמעותיים" (significant lapses) בבקרות ובבדיקות נאותות ללקוחות, כולל אנשי ציבור, וכן מהיעדר פיקוח מספק ואי-מודעות לסיכוני הלבנת הון בקרב עובדי הבנקים.

ההודעה על הטלת הקנסות מגיעה מספר חודשים לאחר ש-MAS הודיעה על שלילת רישיון הפעילות בסינגפור של שני בנקים שוויצרים - Falcon Bank ו-BSI SA – על רקע מעורבותם בפרשיית 1MDB. כזכור, ברקע לצעדי הרשויות בסינגפור עומדים ממצאי חקירה רב-לאומית, שחקרה האשמות לפיהן מקורבים לראש ממשלת מלזיה Najib Razak גנבו יותר מ-1 מיליארד דולר מ-1MDB, ואשר הובילה לבקשת חילוט נכסים בהיקף דומה בארה"ב בחודש יולי האחרון.  

עוד נמסר בהודעה על כוונת הרשות הסינגפורית להטיל איסור על פעילות בנקאית במדינה למשך 10 שנים על Tim Leissner, בכיר לשעבר בבנק Goldman Sachs, שעמד בראש הסניף המקומי של Goldman Sachs בסינגפור עד פברואר האחרון, וניהל שלוש הנפקות אג"ח של 1MDB בשנים 2012-2013. הרשות מסרה כי Leissner הציג מצג שווא לפיו הבנק ביצע בדיקת נאותות על איש העסקים Low Taek Jho, המקורב למשפחתו של ראש ממשלת מלזיה, למרות שבפועל לא בוצעו הבדיקות הנדרשות. כמו כן, צוין כי הרשויות בסינגפור פועלות בשיתוף עם רשויות פיקוח במדינות נוספות כדי לחקור את התפקידו שמילא Goldman Sachs בעסקאות אג"ח שנעשו עבור 1MDB.

פורסם 2016-12-05