משרד המשפטים האמריקאי פרסם לאחרונה (23.07.15) ידיעה על שני בנקים שוויצרים נוספים אשר חתמו על הסכם אי-תביעה במסגרת תכנית הבנקים השוויצרים.

הבנק הראשון  SB Saanen Bank AG, ישלם  קנס בסך של כ-1.36 מיליון דולר. הבנק השני,  Privatbank Bellerive AG, ישלם  קנס בסך של 57 אלף דולר.  

עפ"י הודעת משרד המשפטים האמריקאי, שני הבנקים הצטרפו לתכנית הבנקים השוויצרים של משרד המשפטים, ובמסגרת ההסכם שנחתם שיתפו פעולה ומסרו מידע לגבי דרכים בהן סייעו בנקים שוויצרים לאזרחים אמריקאים להתחמק מתשלום מס בארה"ב באמצעות פתיחת חשבונות חסויים ומקודדים וכן באמצעות שימוש בחברות קש במדינות Off-Shore.

בין היתר, צוין בהודעת משרד המשפטים האמריקאי כי SB Saanen Bank AG ניהל החל מאוגוסט 2008 כ-110 חשבונות הקשורים לאזרחים אמריקאים ובהם הון מצטבר של כ-62 מיליון דולר. הבנק ידע ברוב המקרים כי מדובר באזרחים אמריקאים אשר מעוניינים להעלים מס ולפיכך סיפק להם שירותי בנקאות חסויה, לרבות מיספור וקידוד של חשבונות, אי משלוח דואר לכתובות בארה"ב, קבלת מסמכים בשם חברות קש ואנשי קש ועוד.

עוד צוין, כי הבנק השני שנקנס, Privatbank Bellerive AG, ניהל מאז אוגוסט 2008 כ-20 חשבונות הקשורים לאזרחים אמריקאים ובהם הון מצטבר בסך של כ-68.9 מיליון דולר. גם בנק זה סיפק שירותי בנקאות פרטית וחסויה לאזרחים אמריקאים, ואף קבע בנהליו הפנימיים כי יש להימנע ממגע כלשהו עם לקוחות שהינם אזרחים אמריקאים בעודם שוהים על אדמת ארה"ב.

כזכור, באוגוסט 2013 הכריז משרד המשפטים האמריקאי על תכנית שנועדה לעודד בנקים שוויצריים להודות בחלקם בפרשת העלמות המס ע"י אזרחים אמריקאים בחשבונות בנק סמויים בשוויץ. במסגרת תכנית זו הציע משרד המשפטים לבנקים שוויצרים לחתום על הסכמי אי-תביעה (Non-Prosecution Agreement), אשר במסגרתם יחויבו למסור מידע, לעבור תהליך ביקורת והערכה ולשלם קנס אשר ייקבע עפ"י כמות הכסף שהוחזקה בכל בנק ע"י אזרחים אמריקאים ועפ"י תאריכי הפתיחה של החשבונות. בתמורה לכך הובטח לבנקים שישתפו פעולה כי לא יוגשו נגדם אישומים פליליים.

פורסם 2015-07-27