משרד המשפטים האמריקאי פרסם לאחרונה (25.03.15) הודעה על הסכם טיעון שנחתם מול חברת Schlumberger Oilfield Holdings Ltd (SOHL), חברת בת אמריקאית של התאגיד הגדול בעולם לשירותי שדות נפט.

במסגרת הסכם הטיעון הודתה החברה בעבירות של קשירת קשר להפרת סנקציות (חוק ה-IEEPA) והתחייבה לשלם קנס כולל בסך 232,708,356 דולר. הקנס מורכב מקנס פלילי בסך של כ-155 מיליון דולר, סכום הקנס הפלילי הגבוה ביותר שהוטל עד כה, ועוד כ-77 מיליון דולר במסגרת השבת רווחים בלתי חוקיים ע"י החברה.

במסגרת חקירת רשויות האכיפה נגד החברה וחברות הבת שלה, נמצאו ראיות לכך שבין השנים 2004-2010 נתנה החברה שירותי שדות נפט באמצעות חטיבה בשם Drilling & Measurements אשר ייצאה ציוד לעבודות קידוח עבור לקוחות של Schlumberger באיראן ובסודן. עובדים מטעם Schlumberger באיראן ובסודן ביצעו את התשלומים והעברות הכספים בדרכים עקיפות על מנת להתחמק מסנקציות.

עפ"י הודעת משרד המשפטים, היו לחברת הבת (SOHL) נהלים ובקרות בנושא ציות לחוקי הסנקציות, אך החברה לא פיקחה על חטיבת הבת ולא על עובדים מטעמה באיראן וסודן ולפיכך אשמה בקשירת קשר להפרת סנקציות.
נוסף על תשלום הקנס, התחייבה חברת האם Schlumberger Ltd להימנע מסחר מול איראן וסודן, להעסיק יועץ עצמאי בנושא תכנית הארגון ליישום משטר סנקציות וציות, וכן לדווח על ציות החברה בנושא חוקי הסנקציות ולמסור מידע ומסמכים ככל שתידרש.

פורסם 2015-03-29